Samsø Går i hundene 2023

Samsø går i Hundene 2023

 

samsø går i hundene den 21. og 22. oktober 2022

Den 21. og 22. oktober går Samsø i hundene, og man er meget velkommen til at komme og kigge i Samsø Idrætshal det er gratis for to benede.

Lørdag:   Heelwork to music og freestyle

Søndag:  Rally

Vi skal også kåre Samsøs sødeste hund (tilmelding i lotteriboden)

Heelwork to Music – også kaldet Dog Dancing – er en hundesport, hvor hund og fører sammen udfører en koreografi, som passer til et stykke musik. Der er to discipliner. Heelwork To Music, hvor hunden hele tiden arbejder tæt på hundeføreren, og freestyle, hvor alt er tilladt.

​Rally-lydighed er, som navnet antyder, en hundesport baseret på lydighedsøvelser, men til forskel fra almindelig lydighedstræning lægges der her ikke så stor vægt på præcision, men derimod på samarbejde mellem hund og fører. Det betyder, at man både i træning og i konkurrencer skal udtrykke glæde og positivitet.

Samsøs sødeste hund: Lørdag kl. 14.00  her skal hunden absolut ikke kunne noget som helst andet end at være sød, så alle kan være med , der er tilmelding på dagen 13.30-13.55 vi kårer den lørdag kl 14.00

Kom og kig i hallen og se alle de fantastiske dygtige hunde, Vi har selvfølgelig lotteri , med masser af fede præmier der er sponseret af lokale og hundefoder firmaer, og Cafeen er åbent.

 

DELTAGER INFO

Her på siden vil vi løbende skrive så snart vi har div. info omkring weekenden . Har du planer om overnatning, anbefaler vi at man i god tid booker overnatning, hvor hund er tilladt, og bestiller plads til færgen.

fra sjælland : https://www.samsoelinjen.dk/

fra Jylland: https://www.tilsamsoe.dk/

vi afholder  “Samsø går i hundene” over to dage.

 

DIV. INFO

AFTENSMAD LØRDAG : Har du lyst at deltage i vores hyggelige fællesspisning som vi har oppe i hallen lørdag aften, kan du tilmelde og betale her,  😊

Tilmelding kommer

I cafeen til frokost vil der være, kage og lidt mad m.m. Caféen er åbent kl 11-15 begge dage

Der skal være mindst 20 tilmeldte ellers må vi aflyse aftensmaden, man får selvfølgelig pengene tilbage

 

SHUTLLEBUS: Du kan tilmelde dig afhentning/ bringning til færge her, det er gratis,  send mail om hvilken færge afgange du benytter. Senest den 1/10 . mail : annisminde@gmail.com

OVERNATNING:  du kan  tilmelde dig gratis overnatning, skriv en mail til os@kremmer.dk med navn, mobil og antal hunde og dage du ønsker at overnatte, senest den 1/10.   vi gør opmærksom på at overnatning foregår i fælles lokale med andre deltagere og man skal selv sørge for underlag og sengetøj. vi håber at overnatningsstedet ligger i umiddelbart sammenhæng med Sambiosen. er der spørgsmål kontakt Inge på mobil 40271056

 

Vi glæder os til et par dejlige dage i hundens tegn.

Faktaboks

  • Det hele foregår indendørs i opvarmet hal med gulvtæppe.
  • Der er mulighed gratis overnatning i et fælles lokale.medbring selv madras .(tilmelding senest den 1/10)       
  • spørgsmål – ring til  Inge mobil 40271056 
  • lotteri med masser af fede præmier
  • Der er cafeteria, hvor man kan købe mad, kaffe, kage m.m. 
  • Der er shuttlebus til færge. tilmelding her på siden.
  • Fællesspisning lørdag aften , tilmelding her på siden..
  • Vi kårer Samsøs sødeste hund lørdag kl. 14 

Tak til vores sponsorer

FACEBOOK

Følg os på Facebook hér.